Namaz öğreten Seccade Ürün Görseli

5 Vakit Namazın Bilimsel Açıdan Faydaları

2013 Pew Araştırma Anketine göre, Amerikalıların yarısından fazlası her gün dua ediyor. 2012 yılında yapılan bir ankette Amerikalıların yüzde 75’inden fazlası duanın günlük yaşamın önemli bir parçası olduğuna inanıyor. Diğer anketler, bazı ateistlerin ve dini olarak bağlı olmayan bireylerin bile bazen dua ettiklerini itiraf ediyor.

Türümüz muhtemelen varlığımızı düşünebildiğimiz sürece dua ediyordu. Her ne kadar bir tanrı ya da ruhanî gücün gerçekten dualarımızı duyduğuna dair kanıtlar asla kuramasak da , son yıllarda bilim adamları namazın potansiyel somut (yani ölçülebilir) etkilerini değerlendirmeye başlamıştır. Ve bu araştırma dua çok faydalı olabileceğini düşündürmektedir. Namaz Öğreten Seccade Kullanıcı Yorumları sayfasında sorulan sorulardan bazılarında bilimsel açıdan namaz kılmanın faydalarına değinilmiştir.

Dolayısıyla, bilimsel olarak desteklenen beş ibadetten yarar vardır:

1. Namaz, kendine hakimiyeti geliştirir.

Çalışmalar, kendini kontrolun bir kas gibi olduğunu göstermiştir. Yani, yorulur. Kaslarınız dökülmeden önce bu kadar çok şınav çekme yapabilirsiniz. Benzer şekilde, kendinden kontrol gerektiren faaliyetler yorgunluk yaşıyor ve “kendi kendini kontrol kasınızı” kullanmak zorunda kaldıkça iyi seçimler yapmak daha zor oluyor. Bunu düşün. Zihinsel olarak bitkin olduğunuzda, soğukkanlılığınızı kaybetme ya da akılsızca yeme olasılığınız daha yüksektir.

Yakın tarihli araştırmalar, namazın “kendi kendini kontrol kasınız” ından daha fazla yararlanmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. Zihinsel olarak yorucu bir görevden önce bir duanın bu görevi yerine getirmek için kendini kontrol edebildiğini söyleyen araştırma katılımcıları. Buna ek olarak, diğer çalışmalar duanın alkol tüketimini azalttığını ve bu da kendi kendini kontrol egzersizini yansıttığını göstermektedir. Bu gibi bulgular, namazın enerji verici bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Namaz Öğreten Seccade Yorumları sorular arasında yer almaktadır.

2. Namaz sizi daha güzel yapar

Araştırmacılar, insanlara ihtiyaç duyan insanlar için dua etmek zorunda kaldıklarında, öfkeyi besleyen bir deneyim sonrasında ifade ettikleri saldırganlık miktarını azalttığını buldular. Başka bir deyişle, namaz serinizi kaybetmemize yardımcı olur.

3. Namaz seni daha bağışlayıcı yapar

Araştırmacılar, insanların romantik bir ortak veya arkadaşı için dua ettirilmesinin onları bu bireyleri affetmeyi daha istekli kıldığını buldu.

4. Namaz güvenini arttırıyor

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, insanların yakın bir arkadaşıyla birlikte dua ettirilmesinin, birlik ve güven duygularının arttığını buldu. Bu bulgu ilginçtir çünkü diğerleriyle dua etmenin insanları birbirine yakınlaştıran bir deneyim olabileceğini önermektedir. Böylece, toplumsal namaz, yakın ilişkiler kurmaya yardımcı olabilir.

5. Namaz , stresin sağlık üzerindeki negatif etkilerini ortadan kaldırır.

Araştırmacılar, diğerleri için dua eden kişilerin mali stresle ilişkili olumsuz fiziksel sağlık etkilerine karşı daha savunmasız olduğunu bulmuşlardır. Ayrıca, namazın stres tamponlayıcı etkilerine katkıda bulunduğu düşünülen başkalarına odaklandı. Maddi kazanç için dua stresin etkilerini karşılamadı. Bu nedenle, başkalarının refahını düşünmek, duadan kişisel yararlar elde etmenin önemli bir parçası olabilir. Namaz Kılmayı Öğreten Seccade Yorumları arasında da sağlık üzerindeki etkileri için gelen sorularda da sıkça değinilmiştir.

Dini eleştiren bilim insanları ve kamu aydınları, dini inancın mantıksızlığı olduğuna inandıklarına odaklanırlar . Neden destekleyici bilimsel delilleri olmayan şeylere inanmak israf? Bu eleştirmenler, bilimsel çalışmaların dini inancın ölçülebilir faydalarını bulma gerçeğini genellikle göz ardı etmektedir. Burada ve burada tartıştığım gibi , din karmaşıktır. Çeşitli değişkenlere bağlı olarak sağlığınız için hem iyi hem de kötü olabilir. Bununla birlikte, din ile sıklıkla ilişkili olan namazın bireyler ve toplum için yararlı olabileceğini gösteren artan bir delil var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )