Namaz öğreten Seccade Ürün Görseli

İşrak ve Duha Namazı Nedir ?

duhaİşrak ve Duha Namazı Nedir ?

Nafile namazı olarak kabul edilen işrak ve duha namazları zamanları birbirlerine yakın olduğu için karıştırılabilmektedir. Ancak bu iki namaz da hem vakit olarak hem de rekat olarak farklı olan namazlardır. Hadisler bizlere 2 rekat kuşluk namazı kılan vücudunun zekatını ödemiş olur ve işrak namazı kılan kişilerin hac ya da umre sevabı kazanacağını dile getirmektedir.

İşrak namazı : İki rekattır. Güneş 2 mızrak boyu kadar yükseldiğin de kılınmaktadır. Yani güneş doğduktan 40-45 dakika sonra kılınmaktadır. Vakit olarak çok fazla geçirilmeden bu namazın 10-15 dk içinde kılınması önerilmektedir. İşrak vakti gelmeden dua edebilir ve cevşen okuyarak ibadetinizi yerine getirebilirsiniz.

Duha namazı : Peygamber Efendimiz ( S.A.V. ) duha namazını şu şekil de anlatıyor . Kim 2 rekat duha namazı kılar ise o kişi gafil kimseler den olmamaktadır. Kim duha namazını 4 rekat kılar ise Allah’a ibadet eden kimseler den olmaktadır. Kim bu namazı 6 rekat kılar ise o gün duha namazı olarak kafi gelir. Kim bu namazı 8 rekat kılar ise Allah onu itaat eden kimselerden kabul eder. Şeklin de buyurmuşlardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )