Namaz öğreten Seccade Ürün Görseli

Nasıl Namaz Kılınır?

Namaz (salah, çoğul salâvât), İslam’ın beş direğinden biridir. Tüm olgun Müslümanlar üzerinde görev yapıyor ve ondan büyük yaştaki çocuklar için, beş günlük dualarını burada açıklanan yönteme göre yerine getirmek için geçerli olması önerilir. Onların geçerliliği için. Allah’la olan iletişimin dua edici kişiye hayat getireceği ve onlara cesaret getireceği düşünülmektedir. Müslümanlar, Allah’ın bizim için Kuran aracılığıyla konuştuğuna ve salaah bizim cevap vereceğimiz araç olduğuna inanmaktadır.

Namaz Hazırlığı

Alanın temiz ve yabancı maddeler içermediğinden emin olun. Buna bedeniniz, kıyafetleriniz ve duanın yeri dahildir.
Gerekirse, gerçekleştirin . Dua etmeden önce ritüel saf olmalısın. Eğer değilsen, bunu yapmadan önce Wudu’yu yapmak zorundasın. İdrar yapmış, arındırılmış, gazdan geçirdin, aşırı derecede kan verdin, yatarken uyuya kalmış son dua ettiysen, bir şeye yaslandıysa. Kusarsanız, seminal sıvı geçirdiyseniz, boşalmış veya bayılmışken, İslami bir şekilde yıkanmanız gerekir.
Gerekli tüm parçaların kaplandığından emin olun. Bir insanın çıplaklığı göbek ile dizler arasında düşünülür; Bir kadın için yüzü, eli ve ayakları hariç tüm vücudu.
Tercih edilen mescid’de (camide) dua ediyorsanız , sessizce girin – diğer Müslümanlar hâlâ dua ediyor olabilir ve onları rahatsız etmek istemiyorsunuz. Giriş / çıkıştan uzakta serbest bir yerde durun.
Bölgenizdeki temizlikten emin değilseniz, iyi bir önlem almak için zemin üzerine bir mat veya bez yayın. Bu paspas (ya namaz halısı) İslam kültürü için çok önemlidir.

Kıbleyle yüzleş: Bu, Müslümanların Kabah’a ibadet etmeleri için yüzleri dolaşan yönüdür. Mekke’deki Holy Camii, tüm dünyadaki Müslümanlar için ibadet yeri olarak en saygıdeğer yerdir. Caminin merkezinde Ka’ba vardır. Bütün Müslümanlar, namazlarını sunarken, Ka’ba ile her gün beş kez yüzleşmek zorundadırlar.

Doğru zamanda dua edin: Her gün beş duası çok özel zamanlarda gerçekleşir. Her biri için, güneşin yükselmesi ve düşmesi ile belirlenebilecek kısa bir zaman süresi vardır. Her salah, baştan sona 5 ila 10 dakika sürer, ancak acele ettirilmemelidir.
Beş ibadet Fecr, Zuhr, Asr, Mecrib ve İsa’dır. Öğle vakti hemen sonra, öğleden sonra, gece ve geceleri şafak vakti. Mevsim boyunca yol değiştiren güneşin zamanlaması olduğu gibi her gün aynı saatte değildirler.
Bunlar, 5 salahın her biri için rakat (birim) miktarı:
Fajr – i) İlk iki rakat Sünnet Muakadah, ii) İki rakat Fard
Zuhr – i) Dört rakat Sünnet Muakadah, ii) Dört rakat Fard, iii) İki rakat Sünnet Muakadı, iv) İki rakat Nafl (isteğe bağlı, fakat manevi olarak faydalıdır)
Asr – i) Dört rakat sünneti ghair muakadah (isteğe bağlı fakat manevi olarak faydalı), ii) Dört rakat Fard
Maghrib – i) Üç rakat Fard, ii) İki rakat Sünnet muakadası, iii) İki rakat nafl (isteğe bağlı, fakat manevi olarak faydalı)
Isha – i) Dört rakat sünnesi, ii) Dört rakat fard, iii) İki rakat sünnü muakadası, iv) İki rakat nafl, v) Üç raket cadı (zorunlu), vi) İki rakat nafl

Duaların Yerine Getirilmesi

Niyetinizi kalbinizde bilinen haline getirin: Salatayı başlatmadan önce niyetinizin bilinmesi ve anlaşılması önemlidir. Yüksek sesle değil, içeriden.
Ne kadar rekat edeceğinizi ve ne amaçla yapılacağını düşünebilirsiniz. Ne olursa olsun, demek istediğinden emin ol.

Ellerinizi kulaklarınıza kaldırın ve “Allahu Akbar” (الله أكبر) adlı ılımlı bir sesle söyleyin. Bu, “en büyük olan Allah” dır. Bunu ayakta iken yapın (ya da ayakta duramıyorsanız oturun).

Sağ elini göğsünüzde sol elinizin üzerine koyun ve gözlerinizi üzerinde durduğunuz yere odaklayın. Gözlerinizin dolaşmasına izin verme.
Isteftah Dua / açılış namazı (isteğe bağlı )

subhanakal-lahumma
wabihamdika watabarakas-muka wataaaala
judduka wala ilaha ghayruk.
a’auodu billaahi minash-shaytaanir rajeem
bis-millaahir rahmaanir raheem

Fatiha Suresi’nin Kur’an’ın açılış bölümüyle takip edin (Bu Surah, her Rak’taki gibi okunur)

Bismillaahir Rahmaanir Raheem
Alhamdu lillaahi Rabbil’in haberi
Ar-Rahmaanir-Raheem
Maaliki Yawmid-Deen
Iyyaaka na’budu wa lyyaaka nasta’een
Ihdinas-Siraatal-Mustaqeem
Siraatal-lazeena an’amta ‘alaihim
Ghayril-maghdoobi’ alaihim wa lad-daaalleen

Kur’an -ı Kerim’in

başka bir sureyi veya Kur’an’ın herhangi bir bölümünü anlatın
Allah’ın haberi ] Kur’an-ı Kerim, Allah’ın haberi, Allah’ın
habercisidir. Lam yalid wa lam yoolad,
Wa lam yakul-lahu kufuwan ahad

“Allahu Akbar” deyin ve eğilin: Vücudunu sırtınızı ve boğazınızı düzleştirin ve yere bakacak şekilde bükün; gözlerinizi orada tutun. Sırtınız ve başınız bacaklarınızla 90 derece açı yapmalıdır. Mükemmel bir açı oluşturmanız gerekmez; vücudun rahat olmalı. Bu pozisyona ruku denir .
Eğilirken, “Subhanna Rabbiyal Adheem wa Bi haamdih” yazsın üç kez. Bu, “Muhteşem Rabbim, en büyük” yazısı.

Kalkarken “samiallah huliman hamidah” ​​ı kollarınızdan yanınıza okuyunuz. Bu, “Allah, O’na övgüde bulunanları duyar” demektir.
Ayağa kalkarken “Rabana Walakal Hamd” (Efendimiz, tüm övgüleriniz sizin için) bir kez okuyun. Ayrıca “hamdan katheeran tayyiban mubaarakan feeh” (son derece bol, mükemmel ve kutsanmış olan övgü) ekleyebilirsiniz.

“Allahu Akbar” deyin ve secde edin: Başınızı, dizlerinizi ve ellerinizi yere koyun. “Şajdah” adı verilen pozisyon.
Tam olarak konumlandırıldığında, üç kez “Subhanna Rabbiyal a’laa wa bi haamdee” deyin.
Direnişleriniz yerde olmamalı.

Cennetten kalk ve diz çökün: Sol ayağınızı topuktan topuğa yere koyun. Sağ ayak sadece ayak üzerinde parmak olmalıdır. Ellerinizi dizlerinin üzerine koyun. “Allaahumma-ghfir lee warhamnee wajburnee, warfa’nee, wa ‘aafinee war’zuqnee” (Allaah, beni bağışlayın, bana merhamet edin, güçlendirin, statüsünü yükseltin, affedin beni sağlayın ve hükmü verin).
Sajda’ya dönün ve daha önce olduğu gibi “Subhanna Rabbiyal a’laa wa bi haamdee” derim üç kez.

“Allahu Akbar” deyin ve ayağa kalkın: Bir Rakat tamamladınız. Salahata bağlı olarak üç taneye kadar tamamlamanız gerekebilir.
Her ikinci sıradan, ikinci sajda’dan sonra dizine tekrar oturun. ezberden:
Tashahhud : “At-tahiyyaatu Lillaahi wa-salaawaatu wa-tayyibaat-asa-salaamu” alayka ayyuha-Nabiyyu wa rahmatullaahi wa barakaatuhu.-salaamu ‘alayna wa’ ala ‘ibaad-illaah-is-saaliheen. Ash-hadu al-aa ilaha Allah’tan rahmetli Muhammadan ‘abduhu wa rasooluhu.’
“Tüm övgüler, dualar ve saf sözler Allah’a bağlıdır, ey Peygamber, selam ve Allah’ın rahmeti ve rahmetleri olsun, selam ve Allah’ın salih kulluklarına olsun, tanrı olmadığını tanıklık ediyorum. Allah’tan başka Muhammed’in kölesi ve Resulü olduğuna tanıklık ediyorum “dedi.
Durood: Allaahumma salli ala Muhammed, wa ‘ala aali Muhammed, kama salayta’ ala Ibraaheem, wa ala aali Ibraaheem, innaka hameedun majeed. Allaahumma baarik ‘ala Muhammed, wa’ ala aali Muhammed, kama baarakta ‘ala Ibraaheem, wa ‘ala aali Ibraaheem, innak hameedun majeed “.
“Ey Allah, duaları Muhammed ve Muhammed ailesine gönderiniz, İbrahimhem ve İbrahim’in ailesine dualar gönderirken, gerçekten şeref dolu, övgüye layıksınızdır. Ey Allah, Muhammed ve Muhammed’i sizin gibi kutsasın kutsanmış İbrahim ve İbrahim’in ailesi, Gerçekten Şan Övgüye layıksın “.

Tasleem ile duayı bitirin: Tashahhud’dan, durood’dan ve okumak istediğiniz dua’dan sonra duayı şu şekilde bitirin:
Kafanı sağa çevirerek “As-salamu alaykum wa Rahmatullahi wa Barakaatuhu” diyerek. İyi işlerinizi kaydeden melek bu tarafa kalmıştır.
Kafanı sola çevirip “As-salamu alaykum wa Rahmatullahi wa Barakaatuhu” diyerek. Haksız fiillerinizi kaydeden melek bu tarafa aittir. Dualar sona erdi!
Tasleem’in bir başka varyasyonu As-salamu alaykum wa Rahmatullah diyerek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )